Bugun...


Gül Temel

facebook-paylas
ID2020: AŞILARLA UYGULANACAK ÇİPLENDİRME PROGRAMI
Tarih: 16-07-2020 00:19:00 Güncelleme: 16-07-2020 00:24:00


ID2020’yi duydunuz mu? Sağlık bilgilerinden, seyahat bilgilerine, banka hesaplarından, sosyal medya hesaplarına dek büyük çapta kişisel verilerin digital bir kimlikte barındırılacağı bir sistem geliyor. Bill&Melinda Gates Vakfı’nın kurucusu olduğu GAVI isimli küresel aşı organizasyonu ve Microsoft bu sistemi hayata geçirmek üzere, iki büyük destekçi konumunda. ID2020’nin internet sitesinde, şimdiye dek kullanılan kimlikleme araçlarının veri ihlalleri gibi zorluklar çıkardığından, gizlilik korumasında yetersiz kaldığından bahsedilirken, digital kimlikleme sisteminin herkes için gerekli olduğu öne sürülüyor.

ID2020 tarafından 2018’de paylaşılan “Bağışıklık: Digital Kimliğe Giriş” başlıklı makalede, digital kimliklerin dünyaya tanıtımında aşıların önemli rolü anlatılıyor. (↳İlgili makaleye buradan ulaşılabilir.) Nasıl? Aşılar ne gibi bir rol alıyor? Makalede, insanlara, özellikle çocukluktan itibaren yapılan aşılarla kusursuz şekilde bağlanabilen, kalıcı olarak taşınabilen digital kimlikler sunulacağının altı çiziliyor. “Genel aşılama ile sağlanacak digital kimlik programı.” Bu nasıl olabilir? Digital kimliklerin aşılama yoluyla kazandırılmasının ne şekilde gerçekleşeceğini tahmin etmek zor değil. Bu, aşılar ile nano çiplerin enjekte edileceğini düşündürüyor. ID2020 programını uygulama kararı, Rockefeller ve Rothschild şirketlerinin katılımcılarıyla Ocak 2020'de Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'ndaki toplantıda alındı. Elbette bu program, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylandı ve 11 Mart’ta Covid-19, hiçbir pandemi durumuna uymamasına karşılık pandemi ilan edildi. -Bir salgının pandemi ilanı için enfeksiyonlu hastaların ölüm oranı en az %12 olmalı. O tarihlerde Covid-19’a ait ölüm oranı yaklaşık % 0.4 veya daha azdı.- ID2020 programının uygulama kararının Covid-19’un pandemi ilanınından önce alınması tesadüf mü? Yoksa ID2020 programını başlatmak için bir pandemiye mi ihtiyaç vardı?

Pandemi ilanı beraberinde sınırların kapatılması, sosyal etkinlikleri, seyahatleri ve gündelik aktiviteleri engelleyen yasaklar, BM ajanslarının yayınladığı muhtıralar, AB ve ABD sivil makamlarının askeri makamlara “halkın sağlığının korunması” için teyakkuz çağrısı ile sert diktatörlük yönergeleri dahası işsizliğin artması, çöken borsalar, ufukta görünen büyük ekonomik kriz ve medya tarafından sürekli çizilen distopik senaryolar, insanları, eşine az rastlanır büyüklükteki panik ve korku ambiyansı içine sürükledi. İnsanlar bu kabusu sona erdirecek tek şeyin, normale dönmenin tek yolunun aşılar olduğuna inandırıldı bile. ID2020 programı muhtemelen zorunlu aşılarla beraber uygulandığında, bu programın “kaybolan ve hasar gören sağlık kartlarından erişilebilir digital forma geçmek” için gerekli bir prosedür olduğu belirtilse, buna kim karşı çıkabilir ki? Üstelik nano çiplerin de “toplum sağlığı için sıkı önlemlerin alınması amaçlı digital takip edilebilirlik” sağlayacağı söylense, herhangi bir otoriteye gerek kalmadan güçlü bir sosyal baskı ile karşı çıkışlar engellenecektir. 

Bu noktada yeni birkaç soruyla karşılaşıyoruz. Digital kimlikleme ile asıl amaçlanan nedir? Bahsedildiği gibi, aşılarla bağlanan ve taşınabilir bir digital kimlik, faydalı ve iyi bir amaca hizmet ediyor olamaz mı? ID2020’nin resmi internet sitesindeki bilgilere ve yayınladığı makaleye geri dönersek, digital kimliklemenin “yasal ve geniş çapta tanınan bir kimlik oluşturmanın ilk adımı” sayıldığından, bu kimlikle birçok sosyal hizmete erişileceğinden ve tıpkı vatandaşlık kimliklerinin sağladığı gibi birçok haklardan yararlanılacağından açıkca bahsedildiğini görürüz. ID2020’nin ilk olarak Bangladeş’de test edileceğinin duyurulması akabinde Bangladeş hükümeti politika danışmanı Anir Chowdhury şunları söylüyor: “Bangladeş Hükümeti olarak, dijital kimlikleme sisteminin, bireylerin, hizmetlere ve geçim kaynaklarına erişimlerinde geniş kapsamlı etkileri olacağını kabul ediyor ve bu projeye öncülük etmek istiyoruz.”

Günümüzde parayla satın alınan yahut vatandaşlıktan doğan birtakım haklarla elde edilen hizmetlere digital kimlikle erişmek nasıl mümkün olacak peki? Digital sağlık kartı olarak da kullanılabilecek olan digital kimliklerin, digital banka hesap cüzdanı olarak da kullanılması söz konusu olabilir mi? Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Dr. Tedros, dijital paraya doğru gitmeliyiz, çünkü kâğıt ve madeni para, koronavirüs gibi endemik hastalıkları yayabilir, diyor. Sanırım Covid-19 ile digital para arasında bir cümlelik bağlantı kurun denilse, kurulabilecek en saçma bağlantı bu olurdu. Fakat öte yandan, son birkaç aydır yaşananlar gösteriyor ki, Covid-19’la dijital para arasında muazzam komplike bir bağlantı kurulmuş ve buna bizzat tanıklık ediyoruz.

ID2020 programı kapsamında aşılama ile enjekte edilecek nanoçiplerin bir tür digital paraya dayalı digital hesap cüzdanı olarak da kullanılacağı açıkça bildiriliyor. Yine çiplendirmeyle gerçekleşecek nakitsiz ve temassız ödeme yöntemi üzerine farklı şirketler ve oluşumlar elinden çıkan birtakım çalışmalar da ID2020 ile senkronize şekilde yürütülüyor. Yakın zamanda, Three Square Market isimli ABDli bir şirket, alışveriş merkezlerinde otomatlar tarafından algılanan, işaret ve baş parmak arasına implante edilebilen bir mikroçip tasarladı ve bunu dünya pazarına sunmaya hazırlanıyor bile.

Yine özellikle İsveç’te ve birkaç ülkede özel girişimcilerin kurduğu şirketlerce üretilen mikroçip implantları ve bu çiplerle gerçekleşecek nakitsiz alışveriş tasarısı büyük ilgi görüyor. (↳ İsveç'te microçip çalışmalarını yürüten şirket: Biohax) Cilt tabakası boyunca tarayıcı cihazların algılayacağı sinyaller ileten özel işlemcili bir çeşit barkod görevindeki bu implant çiplerle, işlemciye tanımlanmış digital para bakiyesi üzerinden alışveriş yapılabilecek. Her bir çipin mikro işlemcisine kayıtlı benzersiz nitelikteki ID numarası da ana sunucu tarafından tanınacak, merkezden takip ve kontrol sağlanabilecek. Bu noktada, bu uygulamaları çipli kredi kartlarıyla yapılan ödeme yöntemi ile kıyaslayıp tek farkın bu nano ve/veya mikroçiplerin cilt altına yerleştirilmesi olduğunu söyleyebilirsiniz. Arada büyük farkların olduğunu belirtelim. Bankaların sağladığı çipli kredi kartlarını kullanıp kullanmama konusunda insanların seçim hakları devreye girebiliyorken, Covid-19 pandemisi ile piyasaya hakim kılınacak digital para sisteminin kullanılabilmesi için insanların çiplenmekten başka bir seçeneği kalmayacak. Bu konuda insanlara seçim hakkı bırakmayan, alternatif bir finansal sistemin olmadığı zorbalıklarla dolu bir gelecek “teknoloji cildinizin altında” gibi heyecan uyandırıcı birtakım sloganlarla getiriliyor.

Birileri, Yeni Ahit Vahiy 13’ü her anlamıyla dünya hayatına yansıtıyor gibi. Ne diyordu? “Canavar, küçük büyük, zengin yoksul, özgür köle, herkesin sağ eline ya da alnına bir işaret vurduruyordu. Öyle ki, bu işareti, yani canavarın adını ya da adını simgeleyen sayıyı taşımayan ne bir şey satın alabilsin, ne de satabilsin.”

ID2020’nin her şeyden önce bir digital kimliklendirme programı olduğunu hatırlayalım. O halde, bu kimliğe sahip olmayanlar sadece digital hesap cüzdanı sahibi olmamanın getireceği büyük zorluklarla mı karşılaşacak? İnsanlar kimlikleri olmadan ne yapabilir? En basitinden, varlıklarını ortaya koyabilirler mi? Dünya insanı olduğunu göstermenin, hükümetlere mevcudiyetini ispat etmenin yolu öğretildiği ve dayatıldığı biçimiyle kimlik sahibi olmaktır; Yeni Dünya’nın kimlik anlayışındaysa, digital kimliğe sahip olmayanlar yok sayılacaktır. Esas soru şu: Digital kimliğe sahip olanlar var sayılacaklar pekala ama gerçekten yaşayacaklar mi? Damgalanarak, haliyle takip edilerek ve denetlenerek…

Her bir haneye ve her bir insanın tepesine kamera dikmek mümkün değilse de herkesi çiplemek mümkün halde; elbette şu son derece makul(!) gerekçelerle: 
“İnsanlar çiplenerek kimlik sahibi olmalı çünkü günümüzün metalaştırılmış hesap cüzdanları ve sağlık kartlarının kaybolma riskleri var.”
 “İnsanlar çiplenerek kimlik sahibi olmalı çünkü ayrı hesap cüzdanına ayrı sağlık kartına gerek yok, bu nesnel kimlikleri taşımak insanlara ciddi külfet kaynağı, hepsi tek bir kimlik programı içinde yer almalı.” 
“İnsanlar çiplenmeli çünkü teknoloji kör edici bir hızla gelişiyor.” ve en mantıklısı(!):
 “İnsanlar digital para kullanmalı çünkü kağıt paralar endemik hastalıkları yayıyor.” vs… 
Aptal yerine konulduğumuzu düşünmüyor musunuz? 
Dahası da var, sözümona kanaat önderleri, uzmanlar ve toplum mühendisleri tarafından bu gerekçelerin içi sürekli doldurulmak isteniyor. Özellikle bilimsel-teknolojik elitler, Yeni Dünya’nın kuruluşunu saplantı haline getirenlerin bir çeşit propaganda aracı haline geldi ve günden güne artan, dünya halklarını daha sıkı saran esareti “teknolojinin durdurulamaz gelişimi” olarak yorumluyor. Bunların etkisi altına girmiş kitleler tarafından, bırakın çiplenmeye, olumsuz biyolojik etkileri su götürmez 5G’ye bile bir karşı duruş sergilendiğinde, “çağdışılık”, “insanlığın gelişimini baltalayan geri kafalılık” vb. yaftaları yapıştırılıyor. Medyanın ipleri kimin ellerinde? Bilgi istenildiği gibi eğilip bükülebiliyor ellerinde. Örneğin, Elon Musk’ın en yeni girişimi, beyinleri doğrudan makineye bağlama projesi Neuralink hakkında medyadan ne duydunuz? “İnsanlık için muhteşem bir nöroteknolojik buluş geliyor. Bu projeye göre, nöronlar, binlerce küçük iplikle başın deri altına implant edilecek çiplere ve bu çipler de kulak arkasında çıkarılabilir bir bluetooth kumandasına bağlanacak. Böylece düşüncelerle telefon, bilgisayar gibi nesneler kontrol edilebilecek.” Evet, medya buraya kadar söyler. Fakat bu tarz beyin-makine arayüzlerinin saldırıya uğrama risklerinden asla bahsetmez, ABD Savunma Bakanlığı’nın bir kanadı olan İleri Teknoloji Savunma Projeleri Ajansı (DARPA) gibi askeri kurumlarca finanse edildiğinden de… Düşüncelerin gözetlenebileceği, yeni anıların yerleştirilip mevcut anıların söndürülebileceği yani her anlamda beyinlerin istila edilebileceği bir teknoloji ile karşı karşıya kalındığında, insanlar bunu en çaresiz ve karşı koyma gücünden mahrum bırakıldığı an mı farkedecek?

Valery Legasov’un benzetimiyle, söylenen her yalanla gerçeğe borçlanma sürüyor. Gerçek, ne vakit borçları tahsil edecek? İnsanlık, bir zamanlar dünya üzerindeki müspet hakimiyetin ürünü bilim ve teknolojiyle artık refaha, mutluluğa değil de kaosa tırmanırken, gerçeğin yanında durabilecek mi? Oysa herkes bir şekilde farkında, dünya gittikçe kararıyor. Çoğu, bu berbat gidişe son verecek bir kurtarıcı bekliyor. Bir kurtarıcı gelmeyecek elbette. Karanlığın en koyu noktasına doğru yol alırken dünya, güneşi, kurtarıcı bekleyenler değil, kolları sıvayıp harekete geçenler, gerçeğin yanında durma gücüne ve cesaretine sahip olanlar getirecek. Dünyanın kendisine tahsis edildiğine iman edenler, tuzaklara karşılık tuzaklar olduğunu er ya da geç bilecek.

 

 Bu yazı 119 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 26 15 3 8 59 28 53 +31
2 Başakşehir FK 26 15 3 8 50 25 53 +25
3 Galatasaray 26 14 4 8 44 20 50 +24
4 Sivasspor 26 14 5 7 47 29 49 +18
5 Beşiktaş 26 13 8 5 40 32 44 +8
6 Alanyaspor 26 12 7 7 44 25 43 +19
7 Fenerbahçe 26 11 8 7 46 34 40 +12
8 Göztepe 26 10 9 7 31 30 37 +1
9 Gaziantep FK 26 8 10 8 36 41 32 -5
10 Denizlispor 26 8 11 7 26 34 31 -8
11 Antalyaspor 26 7 10 9 29 43 30 -14
12 Gençlerbirliği 26 7 12 7 33 44 28 -11
13 Kasımpaşa 26 7 14 5 38 50 26 -12
14 Konyaspor 26 5 10 11 21 33 26 -12
15 Yeni Malatyaspor 26 6 13 7 38 40 25 -2
16 Çaykur Rizespor 26 7 15 4 26 44 25 -18
17 MKE Ankaragücü 26 5 13 8 23 45 23 -22
18 Kayserispor 26 5 14 7 28 62 22 -34
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 28 15 5 8 38 23 53 +15
2 BB Erzurumspor 28 13 7 8 30 22 47 +8
3 Bursaspor 28 14 7 7 43 35 46 +8
4 Adana Demirspor 28 12 7 9 55 35 45 +20
5 Akhisarspor 28 12 7 9 36 31 45 +5
6 Fatih Karagümrük 28 11 7 10 40 34 43 +6
7 Altay 28 11 7 10 36 30 43 +6
8 Ümraniyespor 28 11 10 7 39 39 40 0
9 Giresunspor 27 10 9 8 30 33 38 -3
10 Keçiörengücü 28 8 9 11 21 22 35 -1
11 Balıkesirspor 28 8 9 11 30 33 35 -3
12 Menemenspor 28 9 11 8 32 38 35 -6
13 İstanbulspor 27 7 8 12 38 34 33 +4
14 Altınordu 28 7 11 10 32 39 31 -7
15 Boluspor 28 4 11 13 24 36 25 -12
16 Osmanlıspor FK 28 6 13 9 32 42 24 -10
17 Adanaspor 28 3 14 11 26 42 20 -16
18 Eskişehirspor 28 7 16 5 32 46 17 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/06/2020 Başakşehir FK vs Alanyaspor
 12/06/2020 Beşiktaş vs Antalyaspor
 12/06/2020 Çaykur Rizespor vs Galatasaray
 12/06/2020 Fenerbahçe vs Kayserispor
 12/06/2020 Gaziantep FK vs MKE Ankaragücü
 12/06/2020 Gençlerbirliği vs Konyaspor
 12/06/2020 Göztepe vs Trabzonspor
 12/06/2020 Sivasspor vs Denizlispor
 12/06/2020 Yeni Malatyaspor vs Kasımpaşa
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 16/06/2020 Giresunspor vs İstanbulspor
 19/06/2020 Adana Demirspor vs Osmanlıspor FK
 19/06/2020 Altay vs Akhisarspor
 19/06/2020 Balıkesirspor vs Menemenspor
 19/06/2020 BB Erzurumspor vs Eskişehirspor
 19/06/2020 Boluspor vs Altınordu
 19/06/2020 Giresunspor vs Adanaspor
 19/06/2020 İstanbulspor vs Hatayspor
 19/06/2020 Keçiörengücü vs Bursaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/06/2020 Bandırmaspor vs Kahramanmaraşspor
 18/06/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Sivas Belediyespor
 18/06/2020 Eyüpspor vs Van Spor
 18/06/2020 Kastamonuspor vs Etimesgut Belediyespor
 18/06/2020 Kırşehir Belediyespor vs Ergene Velimeşe
 18/06/2020 Niğde Anadolu FK vs Bodrumspor
 18/06/2020 Sakaryaspor vs Kardemir Karabükspor
 18/06/2020 Tuzlaspor vs Uşak Spor
 25/06/2020 Ankara Demirspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Çankaya FK vs Tokatspor
 18/07/2020 Düzcespor vs Manisaspor
 18/07/2020 Erzin Spor vs Artvin Hopaspor
 18/07/2020 Karaköprü Belediyespor vs Serik Belediyespor
 18/07/2020 Silivrispor vs 52 Orduspor FK
 18/07/2020 Şile Yıldızspor vs Kızılcabölükspor
 18/07/2020 1928 Bucaspor vs Sultanbeyli Bld.
 18/07/2020 24Erzincanspor vs Yomraspor
 18/07/2020 68 Aksaray Belediyespor vs Çatalcaspor
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI